Jdi na obsah Jdi na menu
 


(25)Letohrátky

12. 3. 2014

letohrátky

Tento seriál byl porvé u nás, v České republice, vysílán v roce 1992 na druhém programu České televize. V pořadu Walt Disney uvádí zaujímal vysílací místo hned po Gumídcích. Bylo odvysíláno 52 dílů z celkových 65.

 

Obrazek

Příběhy Letohrátek se odehrávají někdy kolem roku 1930 ve fiktivním městě San Bambíno (Cape Suzette), které musí být chráněno před nájezdy vzdušných pirátů vysokou skalní masou kolem celého jeho obvodu. Architektura města je velmi kouzelná a přímo z ní dýchají futuristické představy těch dob. Prakticky celé pojetí místního světa je velmi originální a ve světě Disneyho seriálů ojedinělé.

Obrazek

Poklidné ráno v San Bambínu

Původní název Talespin vycházel z názvu DuckTales (Kačeří příběhy), protože původně měl být hlavní postavou náš známý pilot"alespoň jedna havárka denně" Rampa McKvák. Ten byl ale později nahrazen medvědem Balůem. Zákulisí vzniku seriálu bylo velmi zajímavé a rozdílné od jiných seriálů té doby. Všech 65 epizod totiž vzniklo během jediného roku. Pracovali na něm čtyři různé týmy nezávisle na sobě a jejich výsledek je prostě fantastický! Originální Storyboardy, kterými tvorba každé epizody začínala, si můžete stáhnout rubrice Ofic. a Fan tvorba. Světovou premiéru měl seriál v krátké upoutávce v květnu 1990 a samotný seriál se začal vysílat 10. září stejného roku. Začal jako celovečerní televizní film pod názvem Plunder and Lighting (u nás Velká letecká loupež) a byl nominován na televizní cenu Emmy. Tento pilotní film byl později rozdělen na čtyři 20 minutové epizody a takto byl vysílán i na našich obrazovkách.

Obrazek

Původní návrh San Bambína a hrdinů

Hlavní hrdiny, tohoto svým způsobem vyjímečného Disneyho seriálu, představují zObrazekástupci z živočišné říše. Některé postavy jsou převzaté už z dřívějšího Disneyho filmu "Kniha džunglí". Tímto typickým představitelem jeObrazek hlavní postava medvěda Balů - je to špičkový pilot ve svém oboru a jeho jedinou láskou je "jeho" letadlo, kterému říká Drakouš. Rád se létá zabavit do nejlepšího podniku pod sluncem "U Lúdi", jehož majitelem a hlavním barmanem je jeho dlouholetý kamarád, opičák Lúďa - další postava převzatá ze jmenované knížky. Lúďa je také vyhlášený zmrzlinář a nikdy u něj neni o zábavu nouze. Jeho podnik, přestavěný vrak staré dřevěné lodi, stojí na malém ostrůvku kdesi v oceánu nedaleko San Bambína.

Obrazek

"Všechny cesty vedou ... k Lúďovi"

Balů je vlastně zaměstnancem společnosti Aeroexpres, jejíž šéfkou je milá, ale i přísná RebObrazekeka Kenninghemová. Rebeka, neboli Beky, jak ji její blízcí nazýObrazekvají, nosí typický účes ze 40. let a bílý rolák s červenofialovou bundičkou. Její malá dcerka se jmenuje Molly Elizabeth Kenninghemová - ta se ráda převléká za Superženu - Conanku a má velmi dobrodružnou povahu a prořízlou pusu. Vzhled její postavy byl prý vytvořen podle vzoru Báry z Gumídků. Rebeka získala firmu, protože Balů neplatil včas své učty a banka jí zadlužený podnik prodala. Balů se stal pilotem její společnosti hlavně proto, aby mohl dál létat s Drakoušem a časem si i vydělat na jeho odkoupení.

Obrazek

Pro navigaci při cestách a také jako dobrého parťáka má stále po boku 12-ti letého klučinuObrazek v zeleném svetru a modročervené kšiltovce Kida Mrakošlapa. Jak už napovídá jeho jméno, je přeborníkem na "surfování" pObrazeko mracích na obloze pomocí svého kovového křídla. Buď k tomu používá lano přivázané k Drakoušovi nebo jen tak plachtí při nebezpečném volném pádu. Kid se k Balůovi dostal ze spárů zločinecké bandy vzdušných pirátů a Balů s Rebekou se pro něj brzy stali druhou rodinou. Nepostradatelnou roli všeuměla a opraváře zastává neohrabaný, dobromyslný a nepochopený technik Siky. Pokud byste tedy potřebovali něco opravit, stačil by vám k tomu pouze Siky, kladivo, případně žvýkačka, a vaše letadlo, telefon nebo raketa by byly hned v pořádku a ještě by vám z nich něco do zásoby zbylo :)

Obrazek

Naše malá-velká "rodinka"

Tito všichni žijí v San Bambínu, v pobřežním domku s věžičkou a dřevěným molem vedoucím do křišťálové vody zálivu. Rebeka s dcerkou Molly ovšem bydlí většinou i v jejich městském bytě s nádherným výhledem a vodopádem za okny.

Obrazek

 

Nejvlivnější postavou v San Bambínu je bezpochyby krutý a bohatý Šéf Chán (tygr z KObrazeknihy džunglí). Je to velký obchodník s kamennou tváří, který se neštítí ničeho. Pro své nečestné obchody využívá i nebezpečné vzdušObrazekné piráty v jejichž čele stojí narcistický velitel Don Fanfán. Don Fanfán je prohnaný lišák s francouzským přízvukem a perfektními pilotními zkušenostmi. Jeho vzdušní piráti okrádají za pomoci své létající pevnosti (inspirované romány Julese Verna) letadla přímo za letu a jejich hlavním cílem je dobytí San Bambína. V tom jim ovšem brání schopná vojenská obrana a dělostřelectvo na ochozech ochranné zdi kolem města.

Obrazek

Nebezpečí číhá za každým Fanfánem!

Videoherní společnosti zpracovaly i tento seriál. Vyšlo několik různých her na různé platformy -např. NES, Game Boy, Sega Game Gear a Sega Genesis. Dokonce i sám Don Rosa (geniální komiksový tvůrce oficiálního životopisu strýčka Skrblíka ) přispěl svým námětem ke dvěma epizodám seriálu - "Příšera z čistého nebe" a "Nemusí mrnout jen když sněží".

Zajímavost: V epizodě "My Fair Balů" si Rebeka odškrtává jména ze seznamu možných doprovodů. A ona jména patří skutečným tvůrcům seriálu : Jymn Magnon, Tim Walker, Ed Ghertner, Rick West, Derek Carter, John Kimball, Rob LaDuca, Scott Wolf a další. Obrázek najdete ZDE.

Jejich dobrodružství jsou plná humoru a napětí. A to nás vždy dokáže zas a znovu připoutat k opětovnému sledování jejich příběhů..

.

 

Obrazek

A pokud si chcete zavzpomínat na českou znělku, tak navštivte rubriku Ukázky ze seriálů. A nebo navštivne náš seznam dílů a připomeňte si jednotlivé epizody.
Rebecca,Kid a Balú se vydávají za dobrodružtví.
Clementine Clevenger
Clementine a wildcat
Nasedat,držte si klobouky.
Olije startujem,olijo s medvědem.
Přátelé tví tady jsou opět novým příběhem.
Ojije chvíli níř,olije chvíli víř.
Lítame v tom jak se dá,ať se snáma nenudíš.
Pozor,připoutejte se,olije,olije,olijo,olijo.
Olije,olije,olijo,olijo.
Kit a Balů když jsou spolu nikdy nenaletí.
Letohrátky to jsou hry,co naně letí děti.
Startujem.
Námořní kapitán (duch)
 
Balů:Hej,hej když život je.Řeknu mau adrijé,a fičiš sičim letem světem ať sněží ať rije.Když nevím sám kudi kam a kožich mokrej mám.Oba:Tak Fafrám pane kapitáne.Balů:Do zaječí dám,tak bam,to bude ráj,ksem pryř adiros baj,baj.Tak nechte si sví trampoty,ksem pryč,jo je pryč.Uš jsem pryč jo jen ne ne se jsem pryč.Všichni:Jen nese.Mám rád drable,jsem pryč.Všichni:Jsem pryč,je jé je jé je pryč,je pryč.A šlaapni do toho a něktěří si s ním zápasit.Je pryč,da du,da du,i tu,ti tu.Je pryč.do nebíčka.Všichni:Je pryč,do poklíčka už tak nechte si sví trampoty,jsem fuč.Balů:Jsem pryč tak baj baj,tak nechte si sví trampoty.
 
Don Fanfán:Já jsem pirát,já jsem pirátem.Vstore frc je vládnu mečem proč bych frčel,když my teče.Je to věda poklad hledat,ale moci mýt,ho moci,pocit toje.,ve vzduchu všem vládnout.Všichny:Vládnout,Fanfán:To my nedá práci žádnou.Všichny:žádnou,Fanfán:Umím bourat,umím ničit loupit,jak to fičí to dovedu,my jsme páni piráty.A našim domovem žádnej bukanír nezná slovo zmír,a nezdáme se ani za boha.Za boha,my jsme páni piráti.Fanfán:My jsme padouchové co tvarni nevinou.Všichny:Naši nesvědčí trochu nebezpečí umě dobrý konec,jas banbíno,banbíno.
Pohádka Letohrátky: Rebeka, Kid a Balú zavede děti do kouzelného světa jednoho ostrůvku v Tichomořském oceánu. Všechny příběhy medvěda Balú a jeho přátel jsou plné dobrodružství, napětí a zábavy.
 
letohrátky
Rebeka a Balú na cestě za dobrodružstvím
Balú je vynalézavý medvěd, kterého si možná pamatujete ze slavné Knihy džunglí. Momentálně je ale Balú zaměstnán ve firmě Aeroexpres, které šéfuje nesmlouvavá podnikatelka  Rebecca. Kromě práce leteckého doručovatelese ale medvěd ještě stará o adoptovaného lišáka  Kida, takže o zábavu má opravdu postaráno….
balúRebeka je jednou z hlavních hrdinek pohádky Letohrátky. Je to tvrdá a nesmlouvavá podnikatelka, která ráda obchoduje a vymýšlí stále nové věci. Rebeka je majitelkou podniku Aeroexpres a od určité chvíle také šéfová medvěda Balúa. Neméně důležitý je však i její osobní život, protože je maminkou malé slečny Molly.
rebeca.Kid je malé lišče, které si adoptoval medvěd Balů . Společně se tihle dva brzy hodně skamarádí a vytvoří nepřekonatelnou dvojku, která nejednou pomůže Balúově šéfové Rebece vyřešit problémy.
Kid
 

 Rebecca:Majitelka Aeroexpresu. V podnikání tvrdá a nesmlouvavá šéfová jinak milá a laskavá svobodná matka Molly. Poté co Balú nezaplatil splátku na Drakouše Rebeka odkoupila od banky jeho úvěr. Stala se tak vlastníkem nejen letadla, ale i budovy zkrachovalé firmy Balúova Doprava. Ambiciózní sny, jak z malé bezvýznamné firmičky udělat prosperující podnik se snaží naplňovat vymýšlením někdy až podivných služeb, aby přilákala co nejvíce zákazníků. Mezi nejzajímavější patří třeba výroba másla z mléka za pomoci klokanů na palubě letadla během přepravy nákladu k zákazníkovi nebo k dokonalosti dovedenou létající čerpací stanici.

Siky:Letecký mechanik v Balúově firmě, po jejím krachu pracuje v Aeroexpresu. Na první pohled působí trochu jako mentálně zaostalý a neohrabaný tygr v modrých montérkách, jakmile však přijde na to něco opravit, seřídit nebo vylepšit stane se zněj génius a virtuóz s nářadím. Siky je postava, která přináší do příběhu komediální prvky takže se s ním určitě nebudete nikdy nudit. 

OLůďa:rangutan dobře známí už z Knihy džunglí jako král opic Luie. Nejlepší Balúův přítel. I pres jejich hádky se dokáží v těžkých chvílích podržet a dostat se i z velmi velkým malérů. Lůďa vlastní noční klub s čerpací stanicí postavený částečně z vraku staré dřevěné lodě na ostrově někde mezi San Bambínem a Lamplií. Tento ostrov je pro svou polohu vyhledávaným místem k odpočinku pilotů a natankovaní paliva po náročném letu. Pro Lůďu je typická barevná havajská košile a slaměný klobouk.

Don Fanfán je vůdce bandy zloduchů, která si říká Vzdušní piráti a postrachem každé posádky nákladního letadla. Při svých proslovech viniká francouzsko - italským přízvukem a teatrálními gesty. Je těžké popsat k jakému živočišnému druhu patří. Mezy jeho příznivci převládají dvě skupiny; jedna je přesvědčena o tom, že je to vlk a druhá mluví o lišákovi. (Já osobně se přikláním spíše k vlkovi :-)
Na svých loupežných výpravách piráti používají gigantické vzdušné plavidlo s označením Jestřáb a jako základna jim slouží tajný na první pohled nehostinný ostrov s překvapivým jménem Ostrov pirátů. Zde skladují své poklady a připavují plány jak po mnoha neúspěšných pokusech konečně dobýt San Bambíno.

Stejně jako několik dalších je Šéf Chán postavou převzatou z Knihy džunglí. Oproti Knize džunglí je zde majtelem a ředitelem největší společnosti na světě. Patří mezi nejbohatší a tím pádem také mezi nejmocnější obyvatele San Bambína. Vše řídí ze své kanceláře v nejvyšší budově ve městě, ve které nechybí ani "zahrádka" s masožravou tropickou vegetací.
Obchodu se věnuje od mládí, možná právě proto je mu jediným měřítkem úspěchu zisk, pro který je schopen použít všech prostředků. Dalo by se říci, že pro Šéf Chána neplatí zákony, neboť si vytváří své vlastní.

 
 
Kniha DžunglíKniha Džunglí 2
Kniha džunglí 1 a 2
Jungle Book Shounen Mowgli
Kniha džungli/Jungle Book Mougli (anime)
 
BaghíraBalůMauglí
Bagíra,Balů,Maugli
ShantiRanjanLudvík
SHanti,Ranjan,Ludvík
KaaŠer Chán
Kaa,Šer Chán